Dear Ministers, please scroll down to see the Extraordinary Minister's Schedule and the Daily Lector's Schedules

      

Extraordinary Ministers Schedule



PENTECOST SUNDAY

May 19/20

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Bonnie Tappen

Kassidy Manley

Logan McNamara

***********************

Kayla Manley

Alan Yaroch

 

 

Readers

Irv Potts

Marcia Draves

Joe Lawson

***********************

Marybeth Stuart

Marie Lawson

 

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Kathy Nogaski   B

D. Weisenberger  B

Dick Plude   B

Jacquie Reaume  W

Fred Schaeding  B

Carolann Maxwell  B

Bob Sheets  W

D. Wissmueller  B

Dennis Maxwell  B

Annie Stube  W

Mary Bosman  W

Margaret Olvera  W

Kathy Ranck

Ruth Bottrill   W

Ray Ruszala   W

***********************

Pat Corey   W

Diane Singer  W

***********************

Ruth Diebold  W

C. Schoenherr  W

 

 

Ushers

Paul Neuvirth

Steve Weisenberger

Matt Craig

Marlys Neuvirth

Madonna White

Jim Swanton

***********************

Tony White

Bethie Swanton

 

 

Sacristan

Bonnie Tappen

*************************

 

May 26/27

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Kathy Ranck

Michael McNamara

Kathy Ranck

***********************

Henry Putt

William Adam

 

Readers

Elaine Murphy

Anne House

C. Schoenherr

***********************

Tom Lucas

Margaret Olvera

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Joe Schanbeck  B

Tony White   B

Carolann Maxwell B

Kathy Ulman   W

Doris Lamblin   B

Mike Thomas  B

Janice Tedder   W

Kerry Lang  B

Olimpia Vitale  B

Pat Henry   W

Fred Schaeding W

Jerry Beebe   W

Elaine Murphy  W

MarySue Plachta  W

Miranda Lawson  W

**********************

Scott  Hall   W

Dennis Maxwell W

**********************

Janet Haggart    W

Diane Singer  W

 

Ushers

Irv Potts

Bill Angus

Chris Streeter

Bob Sheets

Mary Angus

Linda Stevenson

***********************

Jeff Reinke

Dick Plude

 

Sacristan

Kathy Ranck

************************

***********************


June 2/3

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Jasmine Schnell

Jacob Mayer

Isaac Adam

***********************

Andrew Mayer

Logan McNamara

 

Readers

Jacquie Reaume

Mary Sue Plachta

Jocelyn Jacobs

***********************

Nichole Plude

Mike Thomas

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Charlotte Schnell  B

Joe Koob   B

Deb McGraw  B

Bonnie Tappen   W

Tom Lucas   B

Dick Plude   B

Elmer Tappen   W

Mary Stevens   B

Ray Ruszala   B

Carol Walker   W

Jon Morse   W

C. Schoenherr  W

Kathy Ranck   W

Ellie Morse   W

Joe Lawson   W

***********************

Fred Schaeding  W

Marie Lawson  W

***********************

D. Wissmueller   W

Jerry Beebe  W

 

Ushers

Kathy Nogaski

Dan Reinke

Jim Swanton

Annie Stube

Suzanne Reinke

Bethie Swanton

***********************

Jud Tucker

Linda Stevenson

 

Sacristan

Marlys Neuvirth

***********************

***********************

 

June 9/10

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Bonnie Tappen

Gabe Soderburg

Jacob Fortin

***********************

Michael McNamara

Alan Yaroch

 

Readers

Kathy Ulman

Erica Sprague

Jim Weisbrodt

***********************

Jan Zirwes

Denise Weisbrodt

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Bob Sheets   B

Tony White   B

Margaret Olvera  B

Irv Potts  W

Mary Bosman  B

Miranda Lawson  B

Joe Schanbeck  W

Scott Hall  B

Carolann Maxwell B

Jacquie Reaume  W

Doris Lamblin  W

Dennis Maxwell  W

Pat Henry   W

Kerry Lang   W

Diane Singer  W

***********************

Pat Corey  W

Mike Thomas  W

***********************

Bill Angus   W

Olimpia Vitale  W

 

Ushers

Paul Neuvirth

MaryKay Brandt

Dick Plude

Marlys Neuvirth

Fred Schaeding

Chris Streeter

***********************

Tom Lucas

Matt Craig

 

Sacristan

Bonnie Tappen

***********************

***********************


 

June 16/17

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Kathy Ranck

Karsten Molitor

Andrew Mayer

***********************

Matthew Koob

William Adam

 

Readers

Bob Sheets

Suzanne Reinke

Marie Lawson

***********************

Joe Koob

Joe Lawson

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Bonnie Tappen  B

Tom Lucas   B

Jerry Beebe   B

Elmer Tappen  W

Ellie Morse   B

Diane Singer  B

Janice Tedder  W

Jon Morse   B

Olimpia Vitale   B

Annie Stube   W

Mary Stevens  W

Ray Ruszala  W

Kathy Nogaski  W

D. Wissmueller  W

C. Schoenherr   W

***********************

Tony White  W

Mike Thomas   W

***********************

Mary Bosman   W

Margaret Olvera  W

 

Ushers

Irv Potts

Erich Molitor

Jim Swanton

Joe Schanbeck

Jeff Reinke

Bethie Swanton

***********************

Dan Reinke

Dick Plude

 

Sacristan

Kathy Ranck

***********************

***********************

 

June 23/24

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Jasmine Schnell

Andrew Mayer

Logan McNamara

***********************

Henry Putt

Alan Yaroch

 

Readers

Marybeth Stuart

Deb Sharpe

Miranda Lawson

***********************

Amy Boxey

Jerry Beebe

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Irv Potts   B

Ruth Diebold  B

Deb McGraw  B

Kathy Ulman  W

Ruth Bottrill   B

Dick Plude   B

Charlotte Schnell W

Pat Corey   B

Carolann Maxwell B

Pat Henry    W

Scott Hall  W

Dennis Maxwell  W

Bonnie Tappen   W

Doris Lamblin  W

Ray Ruszala  W

***********************

Kerry Lang   W

C. Schoenherr  W

***********************

MarySue Plachta W

Mike Thomas  W

 

Ushers

Bob Sheets

George Owens

Chris Streeter

Annie Stube

Fred Schaeding

Matt Craig

***********************

Jud Tucker

Linda Stevenson

 

Sacristan

Marlys Neuvirth

***********************

***********************

 

June 30/July 1

5:00PM Edenville

8:30AM Sanford

11:00AM Sanford

Servers

Bonnie Tappen

Kayla Manley

Kathy Ranck

***********************

Kassidy Manley

Isaac Adam

 

Readers

Elaine Murphy

Michelle Corrion

Mike Thomas

***********************

Mike Bowen

C. Schoenherr

 

Extraordinary

Ministers of

Holy Communion

Elaine Murphy    B

MarySue Plachta B

Miranda Lawson  B

Kathy Ranck   W

D. Wissmueller  B

Diane Singer  B

Elmer Tappen  W

Jon Morse  B

Carolann Maxwell B

Janice Tedder  W

Ellie Morse  W

Olimpia Vitale  W

Jacquie Reaume W

Joe Koob   W

Dick Plude   W

***********************

Ruth Bottrill  W

Dennis Maxwell  W

***********************

Ruth Diebold  W

Jerry Beebe   W

 

Ushers

Irv Potts

Tony White

Matt Craig

Kathy Nogaski

Madonna White

Jim Swanton

***********************

Fred Corrion

Bethie Swanton

 

Sacristan

Bonnie Tappen

***********************

***********************



Daily Mass Lector Schedule

   

MAY              
MON TUE WED THU FRI
 1
MarySue
2
Grace
3
Marybeth
 4
Ruth
          8
     Grace
9
Deb
10
MarySue
11
Sue Ellen
  15
Ruth
16
Sue Ellen

 17
Deb
18
Marybeth
 22
 Irv
23
MarySue
24
 Grace
 25
Sue Ellen
 29
Ruth
 30
Deb
31
Marybeth

           
                            
JUNE
 MON      TUESWEDTHURS FRI 
 
1
Irv 
 5
Ruth 
6
MarySue 
7
Grace 
8
Sue Ellen 
 12
Marybeth 
13
Deb
14 
Irv
15
Mary Sue 
 19
 Grace
 20
Sue Ellen
21
Deb 
22
Marybeth 
  26
Irv
 27
Ruth
 28
Grace
 29
Sue Ellen